Seniai planavau pamėginti išsikepti plonus ir traškius prancūziškus lietinius crepes. Tačiau mintis apie jų plonumą iškart formavo asociacija su neišvaizdžia krūva nepavykusių kepaišių lėkštėje. Laimei, tai buvo išankstinė nuostata, kuri nepasitvirtino, ir man iš pirmo karto pavyko iškepti nuostabaus skonio ir tekstūros crepes, kuriuos vėliau įdariau pakepintomis daržovėmis ir sūriu. Ir, turiu pasakyti, kad viskas yra žymiai paprasčiau negu gali pasirodyti. Be to šie crepes lietiniai gali tapti ne tik skaniais pusryčiais, pietumis ar vakariene, bet ir užkandžiu, kuriuos galėsite pavaišinti susirinkusius svečius, nes valgyti juos patogu ir rankomis!
Klasikiniai crepes lietiniai kepami iš kiaušinių, pieno, kvietinių arba grikių miltų. Aš šiek tiek pakeičiau jų sudėtį pagal savo poreikius ir namuose turimus produktus. Visų pirmą, vietoje kiaušinių naudojau avinžirnių nuovirą, dar kitaip vadinamą aquafaba, kurį plakiau tol, kol atsirado baltos ir standžios putos. Šis nuoviras gali idealiai pakeisti kiaušinius kepiniuose. Jo dėka, blyneliai įgavo traškumo. Taip pat naudojau avinžirnių miltus, kurie turi originalų ir labai išskirtinį skonį, ypač gerai tinkantį su daržovėmis. O vietoje įprasto pieno naudojau avižų pieną. Nors į blynelius pyliau šiek tiek vandens, tačiau didžiąją dalį skystų ingredientų sudarė būtent avižų pienas.
Kuo skiriasi crepes nuo įprastų lietinių?
Pagrindinis skirtumas tarp įprastų lietinių ir crepes blynelių yra tas, jog tešla turi būti gerokai skystesnė. Nors iš pradžių jų kepimas gali pasirodyti kaip neįmanoma misija, tačiau jie gana greitai apsitraukia ir galima nesunkiai apversti kitą pusę kepti. Tačiau tai reikia daryti labai atsargiai, kad plonas blynelis nesuplyštų. O geriausia prieš apverčiant, nuimti keptuvę nuo kaitlentės ir palaikyti keletą sekundžių, kad pats atšoktų. Tada lengvu judesiu atkelti nuo keptuvės ir versti kitą pusę kepimui. Aš, beje, varčiau rankomis, nes taip švelniau ir mažesnė tikimybė pažeisti blynelį. Lopetėlė pasirodė per grubi dailiems crepes lietinių kraštams.
Dar vienas labai svarbus dalykas tas, kad crepes iškepa gerokai greičiau negu standartiniai lietiniai blynai. Todėl labai svarbu jų nesudeginti. Kai tik pamatote, kad ant crepes blynelio nebėra šlapios tešlos vietų, o krašteliai jau šiek tiek pakeitę spalvą, galite drąsiai versti kepti kitą pusę.
Ilgai sukau galvą su kuo galėčiau valgyti šį ne kasdienį patiekalą, tačiau galiausiai nusprendžiau, kad tobulumas slypi paprastume, ir daržovės tam puikiai tiks. Taigi pakepinau pusžiedžiais pjaustytą svogūną, dėjau cukinijos, raudonosios paprikos, saliero lapkočių, alyvuogių, grūsto česnako, smulikntų alyvuogių bei įtarkavau morką. Viską lengvai paskaninau prieskoninėmis žolelėmis, druska ir juodaisiais pipirais. Taip gavosi lengvas, bet aromatingas įdaras. Taip pat įdarui galite naudoti savo mėgstamą sūrį. Išbandžiau kelis variantus – veganišką, mėlynojo pelėsio ir brandintą kietąjį sūrį. Visi gavosi labai skirtingi, bet tuo pačiu ir labai skanūs. Vengiu pieno produktų dėl organizmo netolerancijos, todėl pasirinkau veganišką variantą, tačiau kiti ragautojai buvo maloniai nustebinti visais deriniais.
Sveikatos labui
Šie crepes blyneliai yra puikiai subalansuotas patiekalas, kuris papildys Jūsų organizmą būtiniausiomis maisto medžiagomis ir suteiks sotumo ilgam. Avinžirnių miltai – puikus baltymų šaltinis, turintis daug kalio, kalcio, magnio, geležies ir kitų. Juose esantys antioksidantai (selenas ir beta karotenas) padeda pašalinti iš organizmo susikaupusius toksinus. Įvairiaspalvės daržovės gausios sveikųjų angliavandenių, papildys patiekalą skirtingais vitaminais ir minaralais bei ląsteliena, padedančia užtikrinti tinkamus virškinimo procesu. Negana to, crepes lietiniai kepami keptuvėje su labai minimaliu kiekiu aliejaus, todėl turi mažai riebalų. Taigi į sveikatą!
RECEPTAS
- stiklinė avinžirnių miltų
- stiklinė avižų pieno
- ⅓ stiklinės vandens
- nugrėbtas arb.š. druskos
- ½ stiklinės avinžirnių nuoviro (aquafabos)
- arb.š. ciberžolės
- aliejaus keptuvei patepti
Įdarui:
- cukinija
- raudonoji paprika
- morka
- pora saliero lapkočių
- sauja mėgstamų alyvuogių
- nedidelis svogūnas
- pora skiltelių česnako
- mėgstamų džiovintų žolelių (bazilikai, čiobreliai, raudonėliai, rozmarinai, peletrūnai ir kt.)
- mėgstamo sūrio
- juodų pipirų
- druskos
Gaminame:
Crepes:
- Išplakame avinžirnių nuovirą iki standžių putų.
- Pilame avižų pieną ir vandenį. Tada išplakame viską kartu.
- Beriame druskos, ciberžolės ir miltų. Išplakame iki vientisos masės.
- Gerai įkaitiname keptuve, servetėle ištepame aliejumi ir samčiu pilame tešlą į keptuvę. Turi pasidengti visas keptuvės dugnas plonu tešlu sluoksniu, todėl nepadauginkite jos.
- Kai keptuvėje nebesimato jokių šlapios tešlos dėmių, o lietinio krašteliai lengvai pakeičia spalvą, keptuvę nuimame nuo kaitlentės ir palaikome keletą sekundžių, kad blynas atšoktų nuo keptuvės. Jei krašteliai prilipę prie keptuvės kraštų, nebijokite jų lengvai atkelti. Tada apverčiame kepti kitą pusę.
Įdaras:
- Gerai įkaitintoje keptuvėje pakepiname plonais pusžiedžiais pjaustytą svogūną. Kai jis įgauna geltoną atspalvį, dedame plonomis juostelėmis pjaustytas paprikas, saliero stiebus ir pusžiedžiais pjaustytą cukiniją.
- Viską lengvai pakepiname, kad daržovės suminkštėtų, bet nepavirstų į košę.
- Tada sudedame smulkintas alyvuoges, tarkuotą morką ir pakepiname dar porą minučių.
- Kepimo pabaigoje dedame grūsto česnako, druskos, juodųjų pipirų ir savo mėgstamų žolelių. Pakepame dar minutę.
Pabaigoje:
Blynelio vienoje pusėje dedame įdarą, pagardiname mėgstamu sūriu, lenkiame pusiau ir dedame į keptuvę ant lengvos ugnies, kad sūris išsilydytų, ir pekepame iš abiejų pusių.
Skanaus ♥