Nuo vaikystės mėgau įvairius maltinius, dar vadinamus kotletais. Kai atsisakiau mėsos, jos vietą užėmė ankštiniai maisto produktai, su kuriais pradėjau eksperimentuot ir gaminti įvairius maltinius. Vieni mano mėgiamiausių – daigintų lęšių maltinukai. Jie nepaprastai skanūs, sotūs, maistingi ir puikiai dera su įvairiais garnyrais. Be to, gali būti valgomi karšti kaip pagrindinis patiekalas ir šalti kaip užkandis.
Lęšių maltinukams pasigaminti reikia daigintų lęšių, mėgiamų daržovių, keleto šaukštų miltų, svogūno, česnako ir prieskonių pagardinimui. Naudojau daigintus lęšius, nes taip sveikiau. Be to, daiginimas sutrumpina apdorojimo laiką, todėl lęšius galima pavirti vos minutę, garinti arba tiesiog žalius sutrinti smulkintuvu. Tačiau jei naudosite ne daigintus lęšius, virti būtina, nes maltinukai nespės iškepti.
Maltinukų masei gaminti naudoju ir daržoves. Jos ne tik suteikia gero skonio, prisideda prie geresnės tekstūros, bet ir papildo patiekalą vitaminais bei ląsteliena. Dažniausiai naudoju morkas, paprikas ir saliero lapkočius, tačiau puikiai tinka ir kiti deriniai. Daržoves galite arba sutrinti iki vientisos masės, arba palikti lęšių ir daržovių gabaliukų. Man labiausiai patinka, kai tešla nėra paverčiama į košę, o valgant jaučiasi tiek lęšių, tiek daržovių gabalėliai.
Kai kuriuose receptuose, gaminant maltinukus, miltų nenaudoja, tačiau be jų pagaminti man nevisada pavyksta. Iš kitos pusės pažvelgus, miltus naudoti nėra blogai, svarbiausia, kokius miltus naudosite. Skonio ir tekstūros atžvilgiu, tobuliausiai tinka avinžirnių arba lęšių miltai. Jie neturi gliuteno, bet puikiai suriša tešlą. Kartais labai sunku pasakyti, kiek tiksliai jų reikia, tačiau labai svarbu atrasti viduriuką – nepadauginti, kad nesigautų “akmenukai” ir nedėti per mažai, kad nepasileitų keptuvėje. Darydama lęšių maltinukus, stebiu, kad tešla nebūtų šlapia arba, kitaip sakant, nesimatytų akivaizdžios drėgmės, tačiau, priešingai nei dauguma kepinių, gali būti limpanti prie rankų. Visada siūlau pamėginti išsikepti vieną pabandymui ir stebėti, kaip kepa, o esant reikalui papildomai dėti miltų. Taip išvengsite didelio kiekio maisto produktų sugadinimo.
Kaip kepti daigintų lęšių maltinukus?
Geriausia formuoti nedidelius ir plonesnius maltinukus, nes taip greičiau ir paprasčiau iškepa. Per dideli maltinukai būna apgaulingi, nes išoriškai atrodo iškepę, bet viduje ne. Taip pat prieš kepdami apvoliokite miltuose. Tam idealiai tinka ryžių miltai, nes jie birūs ir nesukimba, todėl pasidengia tik plonu sluoksniu.
Kepant maltiniukus, labai svarbu gerai įkaitinti keptuvę su aliejumi ir tik tada dėti kepti maltinukus. Tačiau nenaudokite pačios didžiausios ugnies kepimui, nes lęšių maltinukai nespėja iškepti. Ugnis turi būti didesnė negu vidutinė, bet ne maksimali. Taip pat negrūskite daug maltinukų į vieną keptuvę. Jie neturi liestis vienas prie kito. Geriau palikite didesnius tarpus tarp maltinukų, priešingu atveju, jie pasileis keptuvėje.
RECEPTAS
- 300 g daigintų lęšių
- 4-5 šaukštai avinžirnių miltų
- morka
- paprika
- svogūnas
- 4-5 skiltelės česnako
- arb. š. garstyčių
- maltas kuminas
- ciberžolė
- kario prieskoniai arba kiti mėgstami prieskonių mišinys
- druska
- juodi pipirai
- džiovintas raudonėlis ar kitos žolelės
- ryžių miltai maltinukams pavolioti
- aliejus kepimui
Gaminame:
- Daigintus lęšius dedame į puodą virti. Kai užverda, paverdame minutę ir nupilame vandenį.
- Į indą dedame apvirtus daigintus lęšius, pjaustytą papriką, tarkuotą morką, spaudžiame česnako skilteles, pagardiname prieskoniais, šaukšteliu garstyčių ir sutriname iki pageidaujamo vientisumo masės.
- Svogūną supjaustome ir pakepiname.
- Tada dedame ciberžolės, kario prieskonių ir pakepiname dar minutę.
- Keptuvės turinį dedame į maltinukų masę.
- Viską gerai išmaišome ir dedame miltų.
- Tada formuojame lęšių maltinukus ir apvoliojame ryžių miltuose.
- Kepame gerai įkaitintoje keptuvėje iš abiejų pusių.
Skanaus ♥