Visada jaučiau milžiniškas simpatijas indiškai virtuvei. Spalvų įvairovė, intensyvūs kvapai stipriai išsiskiria iš kitų pasaulio virtuvių. Ypač daug patiekalų iš augalinės kilmės produktų suderintų su daugybe įvairių prieskonių, padeda patiekalams atsiskleisti išskirtiniais ir niekur kitur neragautais deriniais. Bet ne tik skonių atžvilgiu žaviuosi indiška virtuve. Žvelgiant per sveikos mitybos prizmę, tai yra stipriai subalansuoti maisto patiekalai, kuriems didelę reikšmę turėjo ajurvedos, kaip mokslo apie tradicinę Indijos mediciną, įtaka. Indiškuose patiekaluose vyrauja daug patiekalų iš daržovių, kruopų, ankštinių maisto produktų, kurie gausiai gardinami skirtingais prieskoniais padedančiais palaikyti gerą savijautą ir subalansuoti mitybą. Yra daugybė indiškų patiekalų, kurie tikrai nepaliks abejingų. Vienas iš tokių – karis, indiškas troškinys, valgomas su ryžiais arba plokščia duonele – naan, chapati, parat ir t.t.
Jeigu kažkas sako, kad nemėgsta kario, tai tik dėl to, kad jam dar neteko ragauti gerai ir tinkamai paruošto aromatingo indiško troškinio. Kaip sakoma, nėra neskanaus patiekalo, yra prastai paruoštas patiekalas. Šį kartą gaminau baklažanų ir grybų karį su avinžirniais, kurie idealiai tinka tarpusavyje, sudarydami gerą skonių visumą. Baklažanus su grybais dar pakepinau atskirai, nes taip jie tampa gerokai išraiškingesni ir suteikia patiekalui nepaprastą skonį.
Geram kariui labai svarbu stambūs (nemalti) prieskoniai. Dažniausiai tam naudojami – kardamonai, anyžiai, cinamonas, gvazdikėliai, kuminas, pankolis, kalendros, garstyčių sėklos, pipirai, čili ir kt. Jie yra kepinami aliejuje, kad atskleistų savo tikrąjį intensyvų skonį. Baklažanų ir grybų kariui rinkausi kuminą, kalendros sėklas, anyžių, cinamono lazdelę, čili ir juodus pipirus bei juodąjį kardamoną. Pastarasis yra labai stipraus skonio ir kvapo, todėl geriau jo nepadauginti, kad neužgožtų kitų prieskonių. Tačiau viena kardamono ankštis suteiks tikrai ypatingo, šiek tiek “rūkyto” skonio, puikiai derančio su baklažanais.
Kaip naudoti kario prieskonius?
Kario prieskoniai dažnai yra neatsiejama šio indiško patiekalo dalis. Juos į Europą mums atgabeno britai, Indijos kolonizacijos metu, kuomet sužavėti indiškos virtuvės norėjo išgauti tobulus skonius. Tačiau daugelis žmonių vis dar daro klaidą juos naudodami. Tam, kad šie prieskoniai išryškintų patiekalo skonį, juos, kaip ir visus kitus prieskonius, kurių sudėtyje yra ciberžolės, būtina pakepinti. Priešingu atveju jie bus labai paviršutiniško skonio, be jokios harmonijos ir dar su nemaloniu miltukų poskoniu. Todėl baigdami kepinti svogūnus, česnakus ir imbierus, įberkite kario prieskonių ir ciberžolės, pakepinkite minutę ir tik tuomet pilkite skysčius.
Kaip ir dauguma indiškų patiekalų, karis yra aštresnis patiekalas. Tačiau Jūs galite pasigaminti gerą, tačiau ne aštrų patiekalą. Tereikia nedėti aštrių prieskonių, tokių kaip kario prieskoniai, čili pipirai. Arba dėti jų labai mažai – tiek, kiek Jūsų skonio receptoriai leidžia. Imbieras taip pat gana aštraus skonio, bet pakepintas aliejuje praranda dalį savo aštrumo, todėl jo galite neišbraukti iš kario sudėties. Visi kiti prieskoniai nėra aštrūs, bet turi intensyvų skonį, todėl jų tikrai pakaks geram kariui pagaminti. Negana to, jie turi daug savybių padedančių palaikyti gerą sveikatą: kuminas – virškinimo procesams užtikrinti, anyžius – stresui mažinti, cinamonas – kraujotakai gerinti, ciberžolė – kraujui valyti, juodasis kardamonas – spaudimui reguliuoti ir odos būklei gerinti. Taip pat jie padeda šalina iš organizmo toksines medžiagas, stiprina imunitetą. Todėl šiais prieskoniais pagardintas karis taps ne tik skanus patiekalas, bet ir naudingas Jūsų sveikatai.
Kokosų pienas – dar vienas stiprus ingredientas būtinas geram indiškam troškiniui paruošti paruošti. Jų būna įvairių rūšių, tačiau man labiausia patinka kreminės konsistencijos karis, todėl, jeigu ir Jums tai aktualu, siūlau rinktis kuo tirštesnės konsistencijos kokosų pieną arba, dar geriau, kokosų kremą!
RECEPTAS
- baklažanas
- 250 g pievagrybių
- 250 g virtų avinžirnių
- 300 ml kokosų pieno
- 10 g pomidorų pastos
- svogūnas
- 5 skiltelės česnakao
- gabalėlis imbiero
Prieskoniai :
- gabalėlis cinamono lazdelės
- anyžius
- kalendros sėklos
- juodasis kardamonas
- kuminas
- čili pipirai
- juodi pipirai
- ciberžolė
- kario prieskoniai
- garam masala
Pagardinimui: citrinos ar laimo sulčių, šviežios kalendros.
Gaminame:
- Išverdame avinžirnius.
- Baklažanus susipjaustome kubeliais, užpilame druska ir paliekame, kad išbėgtų skysčiai.
- Pievagrybius susipjaustome į keturias dalis.
- Į gerai įkaitintą keptuvę pilame aliejaus ir dedame visus stambius prieskonius, išskyrus kuminą – gabalėlį cinamono lazdelės, anyžių, kalendros sėklas, perpjautą juodąjį kardamoną, čili pipirą. Pakepame labai trumpai.
- Tada dedame smulkintą česnaką, svogūną, kumino sėklas ir kepiname, kol svogūnai įgaus auksinį atspalvį.
- Tuomet dedame smulkiai pjaustytą imbierą ir dar pakepiname porą minučių.
- Kai viskas gražiai apkepa, galime dėti kario prieskonius ir ciberžolę. Kepiname maišydami.
- Prieskoniams įgavus šiek tiek tamsesnį negu įprastai atspalvį, galime dėti pomidorų pastą ir pakepti dar minutę. Galiausiai, turime visą prieskonių mišinį būtiną kariui, kurį atsidedame ir naudosime vėliau.
- Tuo tarpu nuo baklažanų nuplauname druską ir ranka šiek tiek paspaudome, kad sumažintume vandens kiekį.
- Gerai įkaitiname keptuvę, pilame aliejaus, dedame kepti baklažanus ir grybus. Vis pamaišome, kad gražiai apskrustų.
- Tuomet į keptuvę sudedame prieš tai pagamintą prieskonių mišinį, virtus avinžirnius, šiek tiek vandens ir viską gerai išmaišome. Paliekame pasitroškinti keletą minučių.
- Tada supilame kokosų pieną (ar kremą), patroškiname keletą minučių, kad pasiskirstytų skoniai.
- Pabaigoje įberiame garam masala prieskonių ir viską išmaišome.
- Patiekiame apšlaktę citrinos ar laimo sultimis ir pabarstę šviežia kalendra kartu su ryžiais ar indiška plokščia duonele.
Skanaus ♥